Vyberte si tú správnu rohož

Vo svete interiérového dizajnu a bytových doplnkov sú častokrát rohože zatienené slávou a krásou kobercov. I keď sa môžu drobnejšie textilné rohože zdať ako menej podstatná časť vybavenia domácnosti, tak plnia množstvo praktických a estetických funkcií. Pri výbere novej rohože do svojej domácnosti by ste mali dbať na niekoľko významných faktov. Vďaka dôslednému procesu výberu sa postaráte o to, že vyberiete tú ideálnu rohož pre váš domov, ktorá sa stane praktickým i dizajnovým doplnkom do domácnosti.

Koľko rohoží do domácnosti potrebujete?

V prípade, že uvažujete nad kúpou len jednej rohože, pokojne sa nad týmto bodom vôbec nemusíte pozastavovať a rovno môžete začať uvažovať nad tým, do akej miestnosti novú rohož chcete zadovážiť. Ak sa však zamýšľate nad kúpou viacerých rohoží naraz, zvážte možnosť ich rovnakého dizajnu. Niekoľko vzhľadovo rovnakých rohoží v domácnosti môže vo finálnom výsledku mať štýlový vizuálny efekt. Napríklad vo vnútornom interiéri možno zvoliť rovnaké rohože a vo vonkajšom prostredí, napríklad pred vchodové dvere možno umiestniť dizajnovo (i materiálovo) odlišnú rohož.

Do akej miestnosti chcete rohož umiestniť?

Miestnosť, do ktorej poputuje nový bytový doplnok v podobe rohože je významný faktor vplývajúci na rozhodnutie o dizajne rohože. Rohože do vstupnej haly sa zaručene budú dizajnovo líšiť od tých, ktoré umiestnite napríklad do kúpeľne pod umývadlo alebo do spálne pred posteľ. V tomto prípade je potrebné zvážiť nielen dizajn, ale aj materiál.

Aký materiál rohože zvolíte?

V prípade obývacích miestností domu ako je spomínaná kúpeľňa alebo spálňa sa hodia viac rohože jemných, mäkších materiálov, nakoľko je veľký predpoklad, že na ne budete stúpať i bosý. Rohože umiestnené pri vstupných dverách môžu byť pokojne z hrubšieho, drsnejšieho a odolnejšieho materiálu, pretože ich primárnou funkciou bude zachytávanie nečistôt z vonkajšieho prostredia. Pri výbere rohože treba dbať aj na koberce v domácnosti a podlahové krytiny. Ideálne je ich vizuálne a materiálovo zladiť s novou rohožou, aby vo vašej domácnosti všetko ladilo a vytváralo príjemnú atmosféru útulného a štýlového domova.

Publikované: 24. 04. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková