Koberce – ako vybrať ten pravý a do akých miestností je najvhodnejší?

Koberce a koberčeky dodajú každému priestoru farbu, teplo a textúru. Dodajú vášmu domu štýl a pohodlie a okamžite z neho urobia domov. Ale to, čo môže byť skvelá voľba pre jednu izbu, nemusí byť vhodné pre druhú.

Koberce môžu vyzerať skvele v miestnostiach, ktorým chcete dodať hĺbku alebo dramatickosť. Napríklad vaša pracovňa alebo knižnica alebo vaša spálňa. Keďže tieto oblasti sú menej frekventované, koberec môže byť praktickou voľbou. Navyše, hrubé mohérové alebo vlnené metrové koberce prinášajú príjemný pocit pod nohami a prepožičiavajú priestoru okamžitú sofistikovanosť. Na druhej strane, do obývačky, kuchyne, kúpeľne a jedálenského kúta by mohol byť vhodnejší koberec s krátkym vlasom, pretože tieto priestory sú viac frekventované. Bude pre vás jednoduchšie premiestňovať koberec a tiež ho čistiť.

Mäkký, plyšový koberec, ktorý je teplý pod nohami, je skvelou voľbou v spálni. Na rozdiel od rušných častí domu vám spálne s nízkou návštevnosťou dávajú povolenie dopriať si luxusné štýly, ako sú plyšové, zamatové koberce a nadrozmerné koberce so slučkovým vlasom. Koberce do vašej spálne prinesú aj funkčnosť tým, že vás zvukovo izolujú od nežiaducich okolitých zvukov. V prípade spální na poschodí je potrebné pripomenúť, že čím je koberec hrubší, tým menej zvuku sa bude prenášať z prízemia do vašej spálne.

Haly, schody a podesty

Keďže ide o najnavštevovanejšie oblasti vášho domova, je dôležité zvoliť správny koberec, inak čoskoro uvidíte známky opotrebovania. Koberec z polypropylénových vlákien je navrhnutý tak, aby vydržal opotrebovanie a predstavuje cenovo dostupnú možnosť. Čistenie je tiež hračka, čo znamená, že bude vyzerať dobre po celé roky. Veľkými pomocníkmi sú aj podložky pod koberce, ktoré zvyšujú komfort a životnosť koberca.

Materiál

Než sa rozhodnete, aký koberec chcete, mali by ste si položiť niekoľko otázok.

Čo chcete cítiť pod nohami? Odpoveď na túto otázku vám pomôže zefektívniť vaše rozhodovanie. Chcete pocit tepla a chlpatosti? Potom je pre vás vhodná vlna, kožušina alebo huňatý koberec. Chcete niečo, čo prináša pocit prírodného vlákna? V tom prípade sa rozhodnite pre jutu, bavlnu alebo kokosové vlákno.

Publikované: 25. 06. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková