Ako a prečo moderné žalúzie dokážu izolovať okno pred slnkom aj chladom?

Žalúzie sú typom funkčného a dekoratívneho tienenia okien, ktoré sa používa predovšetkým na blokovanie slnečného žiarenia a ochranu súkromia domova. Niektorí ľudia však tvrdia, že žalúzie môžu byť použité aj na účely úspory energie, pretože dokážu izolovať váš domov pred teplom a chladom.

Ak žijete v chladnej oblasti a vaše účty za kúrenie sú príliš vysoké, mali by ste zvážiť použitie moderných žalúzií, ktoré vám pomôžu udržať časť tepla vo vašej domácnosti.

Prečo sa teplo v dome stráca?

Čím to je, že v zimných mesiacoch musia niektoré domy nechať bežať kúrenie celý deň a noc? Človek by si myslel, že keď sa dom poriadne zahreje, budeme môcť vypnúť kúrenie. Žiaľ, teplo môže z domu unikať cez medzery na dverách, stenách, na streche a oknách. V skutočnosti väčšina tepla strateného z domov pochádza cez okná. Podľa odborníkov na túto problematiku sú práve okná príčinou až 40 % tepelných strát budov.

Hľadanie spôsobu, ako zabrániť tepelným stratám oknami, vám preto môže ušetriť veľa nákladov na energiu. Inštalovať na okná žalúzie alebo inú tieniacu techniku jedným z týchto spôsobov môže byť.

Mnohé z nich zabraňujú prenikaniu tepla do domu počas teplých dní a tiež úniku horúceho vzduchu z domu v chladných dňoch. To vám umožní udržať váš domov teplý v zime a chladný v lete bez toho, aby ste museli míňať veľa na vykurovacie a chladiace zariadenia. V kombinácii s pevnými sieťami proti hmyzu si zároveň zaistíte aj optimálnu cirkuláciu vzduchu v miestnosti bez narušenia súkromia.

Ako vám pomôžu žalúzie?

Keď sú žalúzie zmerané a správne namontované, izolujú váš dom zachytením vrstvy vzduchu medzi látkou žalúzií a oknom. To efektívne utesní vaše okná, aby z okien nemohol unikať vzduch. Pre najlepší efekt by ste mali počas dňa stiahnuť žalúzie, aby do domu vniklo slnečné svetlo. Večer, hneď ako zapadne slnko, sa dajú následne zatiahnuť, vďaka čomu teplý vzduch z prirodzeného slnečného žiarenia a vašich mechanických ohrievačov z domu neunikne.

Ak teda hľadáte nejaké vhodné riešenie, ako interiér na zimu izolovať, vyskúšajte to s tieniacou technikou okien. Často pomôžu aj obyčajné závesy.

Publikované: 29. 10. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková