Ako vybrať farbu pre bytové doplnky?

Výber bytových doplnkov je starosť, ktorú na svojich pleciach nesú väčšinou ženy. Prekvapte svoju partnerku znalosťami, ktoré by od vás možno nikdy nečakala, a pomôžte jej pri zveľaďovaní spoločnej domácnosti! Pri voľbe doplnkov do interiéru rozhoduje nielen ich dizajn, ale aj farba. Spoznajte význam a silu farieb a vyberte si kombinácie, ktoré sa najviac hodia práve do vašej domácnosti!

Oranžová

Tento žiarivý odtieň je dôkazom, že sa nebojíte prejaviť svoju sebadôveru. Oranžová symbolizuje veselosť, smiech a interiéru dodáva mladistvejší nádych. Používa sa zväčša ako kontrastná farba k inej, v miestnosti dominantnejšie zastúpenej farbe. Pouvažujte napríklad o oranžovej podložke pod myš, oranžovej vázičke či iných drobných doplnkoch.

Zelená

V prírode najhojnejšie zastúpená zelená symbolizuje životné bohatstvo. Je to tiež farba nových začiatkov a rastu. Na niektorých ľudí údajne vplýva veľmi povzbudzujúcim spôsobom. Mala by podporovať stabilitu a fyzickú i emočnú pohodu. Zelená sa v interiéri nikdy a nikde nestratí – vyskúšajte napríklad zelené závesy ako kontrastný prvok v šedej obývačke, prípadne si túto farbu zvoľte ako dominantnú, napríklad v spálni.

Svetlomodrá

Koriguje napätie a pomáha vytvárať pokoj a rovnováhu. Svetlomodré odtiene prináša do domácnosti predovšetkým ľahkosť a do vzťahov zasa potrebnú harmóniu. Obklopenie sa svetlými odtieňmi modrej upokojuje agresívne sklony a eliminuje svár. Dobrou voľbou v rámci domácnosti by mohli byť moderné tapety na stenu so svetlomodrým vzorovaním (v detskej izbe či spálni).

Jasná červená

Posilňujúci odtieň podporujúci odvahu a nebojácnosť. Túto farbu použite v prípade, že chcete zvýšiť sebavedomie. Avšak pozor, príliš veľa červenej farby môže vyvolať nadmierne vzrušenie a nepokoj. Nájsť potrebnú rovnováhu pri použití červenej farby v interiéri môže byť zložité, no za pokus to stojí. S červenou miskou na cukrovinky či vankúšmi by ste však chybu spraviť nemali.

Publikované: 30. 09. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková