Najlepší čas na prípravu bazéna

Zima je nenávratne preč, jar je v plnom prúde, a pretože majú byť teploty stále vyššie, je načase pripraviť na kúpanie náš bazén. Pokiaľ máte solárny ohrev vody, budete do vody môcť skočiť čo nevidieť, preto nečakajte a pustite sa do práce čo najskôr. Práca to nie je zložitá, stačí dodržať pár základných pravidiel.

Odstránenie všetkých nečistôt

Po zime odstránime z bazéna kryciu plachtu a časť vody odpustíme. Pomocou sieťky pozbierame všetky nečistoty z vody, dno potom vyčistíme pomocou bazénového vysávača. Pokiaľ by bola voda príliš špinavá, nezostane vám nič iné, než ju úplne vypustiť. Či už vodu len odpustíte, alebo vypustíte, za pomoci čistiacich prípravkov na bazén vyčistite samotný bazén aj jeho okolie. Je na vás, či zvolíte čističe sypké alebo tekuté. Výhodou gélových čistiacich prostriedkov je, že nestekajú do vody, a možno ich použiť aj na umývanie linky bazéna. Sypké aj tekuté čističe zbavia bazén mastnoty, organických usadenín, peľov, rias… Vyčistíte fólie, plasty, obklad, nerez… Na vodný kameň zvoľte špeciálne prípravky, ktoré fungujú na báze kyseliny fosforečnej a chlorovodíkovej. Poradia si aj s klasickou špinou. Po vyčistení stačí všetko dôkladne zotrieť.

Filtrácia a príslušenstvo

Skontrolovať je potrebné aj filtračnú jednotku, filtračný piesok alebo papierový filter. Je dobré piesok vymeniť, aby filtrácia fungovala tak, ako má. Pripojte príslušenstvo, napr. ohrev vody alebo dávkovač bazénovej chémie. Pozrite sa aj na tesnenie a tesnosť potrubia a filtráciu prepláchnite v móde „preplach“.

Skontrolujte hodnoty vody

Aby bola voda čistá a vyhovujúca po všetkých stránkach, zmerajte jej kvalitu pomocou testerov vody. Skvelé sú napr. prúžky, ktoré vám poskytnú viac informácií naraz. Upravte pH tak, aby bola jeho hodnota 6,8 – 7,4. Pokiaľ máte tvrdú vodu, ošetrite aj ju. Potom vodu prefiltrujte a nasledujúci deň urobte nové meranie. Na rad prichádza aplikácia chlóru na dezinfekciu vody. Tým je príprava bazéna dokonaná, a nastáva bežná úprava vody pomocou tabliet, manuálnym alebo automatickým dávkovaním chlóru. Používať môžete aj chémiu bezchlórovú. Najskôr ale vydezinfikujte bazén zvýšenou dávkou dezinfekcie. Potom môžete použiť prostriedky na báze aktívneho kyslíka s pridaním algicidu a kyslíkového aktivátora. Predovšetkým na odstránenie rias je dobrá modrá skalica.

Publikované: 06. 05. 2022

Kategória: Bývanie