Ako vybrať bezpečnú prilbu na motorku

Výber správnej moto prilby je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré môže motorkár urobiť. Je to dôležité nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj pohodlia počas jazdy, pričom nezanedbateľným faktorom je samozrejme tiež štýl.

Pri výbere prilby si všímajte jej vlastnosti

Pri výbere správnej prilby HJC je potrebné zvážiť celý rad faktorov, ako napríklad jej tvar a strih, vlastnosti a aj hodnotenie bezpečnosti. Dobrý strih je nevyhnutný pre maximálnu ochranu a pohodlie. Pri skúšaní prilby sa uistite, že vám dobre sedí na hlave a nie je príliš tesná. Prilba by sa nemala pohybovať, keď pohybujete hlavou. Mali by ste tiež skontrolovať, či podšívka a lícne vypchávky priliehajú k vašej tvári a či je to pre vás pohodlné.


Dôležité je vybrať si správny typ prilby, teda integrálnu, otvorenú, športovú alebo štýlovú prilbu na skúter. Dbať treba aj na ich vlastnosti, teda či majú slnečný štít alebo vetranie, ktoré vám počas horúcich dní pomôže udržať chladnú hlavu. Okrem toho sa mnohé prilby dodávajú so zabudovanými hands-free systémom na komunikáciu s ostatnými jazdcami.

Hodnotenie bezpečnosti je na prvom mieste

Dobrá prilba na motorku musí byť v prvom rade bezpečná. Je preto dôležité sledovať bezpečnostné normy. Bezpečná motoprilba má homologáciu ECE 22.05, pričom ECE je skratka Economic Commission for Europe a 22 a 05 označujú konkrétnu reguláciu. Homologizovaná prilba prešla náročnými bezpečnostnými testami, vďaka čomu sa na ňu môžete spoľahnúť. Ideálny je nákup v špecializovaných predajniach.

S kvalitnou a bezpečnosťou súvisí aj cena, čo však neznemená, že najdrahšia je automaticky najlepšia. Zvážte, koľko ste ochotný minúť, a hľadajte prilby, ktoré majú také funkcie aké potrebujete. Pre každého sa nájde prilba, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu. Správna prilba môže výrazne ovplyvniť váš zážitok z jazdy.  

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Auto/moto

Autor: Vlastimil Kučera