Jednoduché spôsoby, ako pri zvýšení výkonu motora znížiť emisie

Zníženie emisií vášho auta je dobré pre životné prostredie, no čistejšie auto vám bude ponúkať aj lepší výkon, efektívnejšiu spotrebu paliva a väčšie úspory.

Poďme sa spoločne pozrieť na spôsoby, ktorými je možné emisie výfukových plynov a auta znížiť, aby ste mohli zo svojho auta vyťažiť čo najviac.

1. Vymeňte DPF filter

Keď je tento špeciálny filter upchatý, prúdenie vzduchu do motora sa zníži, čo môže viesť k množstvu problémov. Nehovoriac o zníženej funkcii filtra zachytávať škodlivé emisie a látky emitované do vzduchu.

Ak motor nemôže dýchať, hromadia sa v ňom tiež usadeniny, čo spôsobuje predčasné opotrebovanie. Ak vám teda kontrolka na palubnej doske hlási poruchu tohto systému, mali by ste premýšľať nad výmenou alebo kompletným repasom dpf filtra.

2. Zmeňte štýl jazdy

Aj malé zmeny vo vašom štýle jazdy môžu mať významný vplyv na úroveň emisií. Dlhšie jazdy na plný výkon motora je dobrý spôsob, ako spustiť regeneráciu DPF filtra, čím sa vyhnete jeho predčasnému zaneseniu. Skoršia zmena prevodového stupňa, nepreskúmanie horných častí rozsahu otáčok, skoršie brzdenie a spomalenie zníži zasa opotrebovanie pri zachovaní účinnosti.

Niektoré vozidlá sledujú takýto váš štýl jazdy a poskytujú spätnú väzbu prostredníctvom informačného displeja na palubnej doske.

3. Naučte sa správne používať klímu

Používanie klimatizácie v aute je veľmi pohodlné a príjemné, no zrejme si neuvedomujete, že pri jej spustení motor auta pracuje ťažšie, čím sa tiež môžu zvyšovať emisie vozidla. Riešenie?

Odporúčame vám vypnúť klimatizáciu niekoľko kilometrov pred dosiahnutím cieľa, pretože systém umožní, aby chladný vzduch naďalej cirkuloval cez ventilátory. Na druhú stranu, ani nečinnosť nie je dobré riešenie. Uistite sa preto, že používate systém klimatizácie aspoň raz týždenne, aby ste predišli nákladným opravám.

Publikované: 29. 10. 2022

Kategória: Auto/moto

Autor: Alena Hrušková