Čo sú omega-3 mastné kyseliny a prečo ich potrebujeme pre pevné zdravie?

Omega-3 mastné kyseliny sú typom polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie. Tieto mastné kyseliny si naše telo nedokáže vyrobiť a musia ich získavať stravou. Omega-3 sú dôležité pre celý rad telesných funkcií a bolo preukázané, že majú početné zdraviu prospešné účinky.

Existujú tri typy omega-3 mastných kyselín: kyselina alfa-linolénová (ALA), kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). ALA sa nachádza v rastlinných potravinách, ako sú ľanové semienka, chia semienka a vlašské orechy, zatiaľ čo EPA a DHA sa nachádzajú v tučných rybách, ako je losos, tuniak a makrela.

Pokiaľ máte pocit, že vaše telo potrebuje doplniť omega-3, vyskúšajte niektorý z dostupných doplnkov stravy. Dobrou voľbou sú produkty OmegaMarine, viď. táto OmegaMarine recenzia na Ecoblogu.

Tu sú niektoré z dôvodov, prečo sú omega-3 pre naše zdravie dôležité:

Funkcia mozgu a duševné zdravie

Omega-3 sú nevyhnutné pre funkciu a vývoj mozgu. DHA je dôležitá najmä pre vývoj mozgu a nervového systému. Štúdie preukázali, že nedostatok omega-3 môže viesť k poklesu kognitívnych funkcií a zvýšenému riziku depresie a ďalších duševných porúch.

Zdravie srdca

Bolo preukázané, že omega-3 majú množstvo priaznivých účinkov na zdravie srdca. Pomáhajú znižovať hladinu triglyceridov, tlmiť zápaly a zlepšovať krvný tlak. Štúdie tiež preukázali, že omega-3 môžu znižovať riziko srdcových ochorení a mŕtvice.

Benefity pre zrak

DHA je dôležitá aj pre zdravie očí. Je hlavnou zložkou sietnice a je nevyhnutná na udržanie dobrého zraku. Štúdie preukázali, že nedostatok omega-3 môže viesť k syndrómu suchého oka a zvýšenému riziku makulárnej degenerácie.

Lepšie a menej bolestivé kĺby

Bolo preukázané, že omega-3 majú protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov. Štúdie tiež preukázali, že omega-3 môžu zlepšiť pohyblivosť kĺbov a znížiť potrebu liekov proti bolesti u ľudí s reumatoidnou artritídou.

Zdravšia koža

Omega-3 sú dôležité na udržanie zdravej pokožky. Môžu pomôcť znížiť zápal a zlepšiť hydratáciu pokožky, čo môže pomôcť znížiť výskyt vrások a ďalších známok starnutia.

Tehotenstvo a dojčenie

Omega-3 sú dôležité najmä pre tehotné a dojčiace ženy. DHA je nevyhnutná pre vývoj mozgu a nervového systému plodu. Štúdie tiež preukázali, že omega-3 môžu znížiť riziko predčasného pôrodu a popôrodnej depresie.

Koľko omega-3 teda potrebujeme?

Americká kardiologická asociácia odporúča dospelým jesť dve porcie tučných rýb týždenne, čo poskytuje približne 500 mg EPA a DHA denne. Pre tých, ktorí ryby nejedia, možno ALA nájsť v rastlinných zdrojoch, ako sú ľanové semienka, chia semienka a vlašské orechy. Je však dôležité si uvedomiť, že ALA nie je tak účinná ako EPA a DHA, pokiaľ ide o poskytovanie zdraviu prospešných omega-3. V súvislosti s dávkovaním pripomíname OmegaMarine skúsenosť od Radka z Ecoblogu.

Čo dodať na záver? Pamätajte si, že omega-3 sú pre naše zdravie nevyhnutné a majú množstvo zdravotných prínosov. Sú dôležité pre funkciu mozgu, srdca, očí, kĺbov, kože, tehotenstva a dojčenia. Je dôležité zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na omega-3, aby sme si zaistili dostatočný príjem týchto dôležitých mastných kyselín.

Publikované: 21. 05. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Vlastimil Kučera