Z čoho sa skladá vhodné oblečenie na motorku do premenlivého počasia

Dlhé cesty alebo niekoľkodňové výlety na motorke sú pre väčšinu cyklistov tou najkrajšou dovolenkou snov. Avšak, nielen v tomto sychravom jesennom počasí by mali byť zároveň aj dobre naplánované. A práve výber oblečenia takéto plánovanie zjednodušuje.

Poďme sa spoločne pozrieť na dôležité vlastnosti moto odevu, ktoré vám môžu výlet urobiť ešte príjemnejším a zároveň bezpečnejším.

Základná vrstva

Základná vrstva sedí priamo na tele a tvorí základ vášho moderného moto oblečenia. A nech to znie akokoľvek nesexi, najlepšie tu urobíte s priedušnou funkčnou bielizňou z polyamidu, polyesteru, polypropylénu alebo merino vlny. Ich hlavnou úlohou je transportovať vlhkosť, ktorá vzniká pri potení, von. Ďalšia výhoda funkčnej bielizne je, že rýchlo schne. Večer ju vyperte a na druhý deň ráno je opäť úplne suchá.

Bavlnené látky nie sú vhodné ako základná vrstva, pretože sú priedušné len za sucha. Akonáhle do hry vstúpi tekutina, nasiaknu vodou a veľmi pomaly schnú. Ďalším nedostatkom je rýchla tvorba zápachu.

Stredná vrstva

Aby ste pri nižších teplotách nezamrzli, mali by ste mať vždy so sebou v batožine niečo teplejšie. Na tento účel sa hodí takmer čokoľvek, napríklad dlhý rukáv alebo hrubý bavlnený sveter. Vzduch medzi vrstvami má izolačný účinok a chráni vás pred chladom.

V extrémnych teplotách sa ako stredná vrstva osvedčila najmä merino vlna. Na rozdiel od iných druhov vlny je priedušná a neškriabe. Ďalšou výhodou je, že vďaka ich antimikrobiálnym vlastnostiam sa nepríjemný zápach nemôže tak rýchlo vyvinúť. To je užitočné najmä vtedy, keď je ďalšia príležitosť vyprať bielizeň ešte ďaleko.

Je tiež dôležité, aby sa oblečenie nosilo pohodlne. Preto by ste si všetko, čo si chcete vziať so sebou na výlet a motorku, mali vopred vyskúšať. Takto môžete vidieť aj to, ktoré časti sa k sebe hodia a ako ich viete najlepšie skombinovať.

Vrchná vrstva

Kvalitná bunda IXON je v tomto prípade ideálna. Vrchná vrstva je váš ochranný odev. V závislosti od materiálu, z ktorého je vyrobený, je potrebné zvážiť niekoľko vecí.

Mnohé motocyklové bundy a nohavice nie sú vodeodolné. Samostatná pláštenka v batožine preto zabráni premoknutiu oblečenia dažďom. Koža aj látka majú tiež tendenciu stať sa veľmi ťažkými, keď sú mokré. To spôsobuje ich nepohodlné nosenie a zároveň mokré oblečenie zvyšuje riziko ochorenia.

Ak má vaše motocyklové oblečenie nepremokavú a priedušnú membránu, je obzvlášť dôležité, aby ste pod ňou nosili aj priedušné látky. Takto zo svojho kombi dostanete to najlepšie.

Moto bundy a nohavice majú často aj odnímateľnú podšívku. V tomto prípade máte dokonca ďalšiu vrstvu, s ktorou môžete pracovať v závislosti od teploty. Opäť sa uistite, že všetko sedí správne.

Publikované: 29. 10. 2022

Kategória: Auto/moto

Autor: Alena Hrušková