Vzhůru do oblak: Ako veľmi je náročné stať sa pilotom?

Máte veľa voľného času a radi by ste ho strávili činnosťou, ktorá vás bude napĺňať? Môžete si zaobstarať psa, vrátiť sa k počítačovým hrám ... alebo si urobiť pilotný preukaz a kochať sa pohľadom na krajinu z vtáčej perspektívy. Predstavte si, ako v piatok po práci dorazíte na letisko, nastúpite do lietadla a za pár hodín sa budete kúpať v mori. Aj to je dôvod, prečo absolvovať pilotné skúšky. Ešte pred tým si však prečítajte, čo všetko vás čaká a neminie.

Súkromný pilot letúnov - PPL (A)

Podobne ako vodičské preukazy, sa aj tie pilotné líši podľa toho, aký letecký kurz absolvujete. Pokiaľ máte záujem o lietanie v súkromných lietadlách, mal by vás zaujímať preukaz triedy PPL (A). Jedná sa o kvalifikácii súkromného pilota a umožňuje pilotovanie jednomotorových piestových letúnov na súkromné ​​účely. Platnosť preukazu sa vzťahuje na členské štáty EÚ. Kvalifikácia PPL (A) vám umožní lietať pre zábavu, a to aj s vašimi blízkymi. V prípade základnej varianty však počítajte s určitým obmedzením - budete môcť lietať iba počas dňa a za priaznivého počasia. Kvalifikáciu si však môžete rozšíriť napr. O oprávnení na lety v noci a lietanie podľa prístrojov. Možno sa nakoniec rozhúpe a absolvujete výcvik pre viac motorové lietadlá. Alebo kvalifikáciu pre akrobatické lietanie. S preukazom PPL (A) začali aj súčasní profesionálni piloti, ktorí sa pilotovaním lietadiel živí. Možno vás to bude vo vzduchu baviť natoľko, že sa rozhodnete pre zmenu zamestnania a vydáte sa na dráhu obchodného pilota.

Aké podmienky musíte splniť?

Letecká škola kladie na záujemcov o výcvik určité požiadavky - minimálny vek 16 rokov pre vykonávanie samostatných letov, minimálny vek 17 rokov pre vykonanie záverečnej skúšky a zdravotnú spôsobilosť 2. triedy. To je v podstate všetko. Ak stále váhate, vyskúšajte zážitkové lety (nájdete ich pod názvom \"pilotom na skúšku\") a na základe tejto skúsenosti posúďte, či je pre vás pilotné licencie dobrou voľbou. Prajeme veľa zdaru!

Publikované: 23. 01. 2018

Kategória: Skvelé tipy

Autor: Alena Hrušková