Vypadávanie vlasov u mužov: Prichádzate o svoju hrivu?

Máte pocit, že vám vypadáva viac vlasov, než je "normálne"? Nie ste sami. Podľa mnohých prieskumov súčasnej generácii mladých mužov vypadávajú vlasy oveľa viac a skôr, než v minulosti. Jedna štúdia dokonca hovorí, že za niekoľko generácií budú plešatí všetci muži. Ale vráťme sa k vám. Čo je príčinou padania vlasov a aké sú šance na nápravu? Odpovede sa dozviete v tomto článku.

Rednutím to len začína

Menej šťastným mužom začína štice rednúť už počas dospievania, väčšinou sa tomu však deje "až" medzi 20 - 30 rokom života. InternetovyPoradce.cz pripomíná, že najskôr ide o pomerne nenápadný úbytok, ktorý však postupne graduje. Zatiaľ čo niektorí ľudia si s úbytkom vlasov hlavu nelámu a situáciu rieši strojčekom ala Jason Statham, pre iných ide o veľký emocionálny stres. Je to aj váš prípad a kladiete si otázku, ako zastaviť padanie vlasov?

Prečo vlastne vlasy padajú?

K príčinám nadmerného padanie vlasov u mužov patrí dedičnosť, a to najmä v oblastiach skrárních a na vrchole hlavy. Príčinou je nadmerné množstvo látky DHT (dihydrotestosterón), ktorá oslabuje vlasové korienky. Genetikou však zoznam faktorov majúcich vplyv na hustotu vlasového porastu nekončí. K tým ďalším patrí nedostatok niektorých látok, ako je napr. Železo, nesprávne fungovanie štítnej žľazy, infekcie, reakcie na lieky a v neposlednom rade stres.

Kedy je šanca na nápravu?

Ak vám vlasy padajú kvôli nedostatku živín (napr. Anémii z nedostatku železa), môžete sa pokúsiť aj nápravu tak, že vyskúšate kvalitné doplnky stravy či lieky proti vypadávaniu vlasov (aktivátory, vitamíny, zahusťovače a pod.). V prípade, že v súvislosti so stratou vlasov spozorujete aj iné zdravotné komplikácie (únava, bolesti hlavy ...), navštívte lekára a nechajte si urobiť krvné testy. Všeobecne prospieva zmena životného štýlu - vyvážený jedálniček a menej stresu. Alebo holiaci strojček či žiletka. Veľa žien konštatuje holohlavé muža ako veľmi príťažlivé.

Publikované: 15. 11. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Alena Hrušková