Problémy a poruchy pri močení? Obráťte sa na dobrého urológa

Čo sa týka činnosti urológa, mnohí ľudia majú o nej nejasnú alebo všeobecnú myšlienku, a preto sa v tomto článku pokúsime čo najviac odhaliť podstatu toho, čo urológ ošetruje a robí. Po prvé, musíme poznamenať, že sú to symptómy ako bolesť pri močení a pálenie, krv v moči a časté močenie, kŕče v dolnej časti chrbta a inkontinencia, ide o najčastejšie prejavy a dôvody na návštevu tohto konkrétneho špecialistu. No zaradiť sem môžeme aj špecifické ochorenia, úspešne liečené urológom. Týkajú sa oblastí ako sú močové trubice, obličky, močovody, prostata a vonkajšie genitálie. Ak aj vás niektoré z týchto problémov trápia, mali by ste popremýšľať a radšej ísť na urológiu.

Čo robí tento lekár?

Urológia ako lekárska oblasť nie je sama o sebe samostatným smerom a je to spôsobené tým, že aj niektoré príbuzné disciplíny tvoria základ urológie. Obzvlášť tie, ktoré sa týkajú pediatrie, gynekológie a andrológie. Okrem toho je urológia rozdelená na niekoľko ďalších postupov liečenia pre skupiny jedincov, ktorých náprava zdravotného stavu sa v každom konkrétnom prípade vykonáva inak. Ide o detskú urológiu, ženskú urológiu, urológiu u mužov a geriatrickú urológiu, pričom v poslednej variante sa naznačuje postúpenie zamerané na liečbu starších ľudí. Hlavným rozdielom je rozdelenie pohlavia, a preto sa v prvom rade sústredíme na aspekty, ktoré sú relevantné pre mužskú a ženskú urológiu. Každopádne to nie je lekár len pre mužov, ako si mnohý často mylne myslia.

Mužská urológia

V niektorých prípadoch je tento smer definovaný ako andrológia. Táto oblasť medicíny je zameraná na liečenie množstva čisto mužských ochorení a týka sa to najmä neplodnosti a prostaty. Okrem toho je to liečenie urolitiázy, zápal obličiek, zápaly a infekcie močového mechúra, pohlavných chorôb ale aj vykonávanie obriezky, ktorá v mnohých prípadoch dokáže vyriešiť veľké množstvo iných ochorení infekčného charakteru.

Ženská urológia

Tento smer má tiež iný názov, ktorý je definovaný skôr ako urogynekológia. Špecifickosť tejto oblasti urológie spočíva v diagnostike a liečbe zápalových procesov vyvíjajúcich sa na vnútornej aj vonkajšej genitálnej oblasti, ako aj v močovej rúre. Opäť je to aj urolitiáza a choroby, ktorých vznik je zapríčinený aj nechráneným pohlavným stykom. Zdravie máme len jedno, preto by malo byť riešenie aj týchto problémov aktuálne. V opačnom prípade to nemusí skončiť dobre, tak to nepodceňujte a urobte si preventívnu prehliadku u urológa.

Publikované: 26. 02. 2018

Kategória: Zdravie

Autor: Alena Hrušková