Chcete byť pri love úspešní? Zaobstarajte si termovíziu

Ak ste poľovník, viete, že mať správne nástroje môže znamenať rozdiel vo vašom úspechu. Možno sa pýtate, či sa dá termovízia použiť na lov voľne žijúcich živočíchov? Áno, môže, no neznamená to, že by ste ju mali používať ako svoju hlavnú poľovnícku výbavu.

Termovízia môže byť skvelým nástrojom pre poľovníkov na pozorovanie zveri. Umožňuje vám vidieť tepelné podpisy, čo znamená, že zvieratá môžete vidieť aj v úplnej tme. To môže byť obrovská výhoda pri hľadaní zveri v náročnom teréne s komplikovanými podmienkami.

Avšak, pre plnohodnotné využitie modernej termovízie pri love je dôležité pochopiť, ako technológia funguje a ako ju správne v teréne používať. Pri kúpe termovízie by ste z týchto dôvodov preto mali pamätať na niekoľko dôležitých vecí.

Rozlíšenie

Rozlíšenie termovízie ako jednej z dôležitých poľovníckych potrieb súčasnosti sa vyjadruje v pixeloch. Čím vyšší počet pixelov zariadenie má, tým vyššie rozlíšenie a ostrejší obraz ponúka. Pri nákupe termovízie na lov si preto hľadajte zariadenie s rozlíšením aspoň 640 x 480 pixelov – ktoré vám poskytne dostatok detailov na to, aby ste spozorovali zver na dostatočne veľkú vzdialenosť.

Zorné pole

Zorné pole (FOV) je veľkosť oblasti, ktorú môžete vidieť cez okulár alebo obrazovku displeja. Širšie FOV znamená, že môžete rýchlejšie skenovať väčšiu oblasť, čo uľahčuje hľadanie zveri za zhoršených podmienok viditeľnosti. Väčšina ručných termokamier má FOV medzi 9 a 13 stupňami; niektoré novšie modely však majú až 20-stupňové zorné polia.

Ak máte v pláne robiť pozorovanie na veľké vzdialenosti, zaobstarajte si snímač s aspoň 10-stupňovým FOV, aby vám nič neušlo.

Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia vyjadruje, ako často sa obraz na obrazovke aktualizuje za sekundu a meria sa v hertzoch (Hz). Vysoká obnovovacia frekvencia zaisťuje, že vám neunikne žiadny pohyb a uľahčuje sledovanie rýchlo sa pohybujúcich cieľov, ako sú letiace vtáky alebo bežiace jelene .

Ak si na tieto tri dôležité parametre dáte pri výbere záležať, úspech s termovíziou by mal byť pomerne veľký.

Publikované: 29. 10. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Alena Hrušková