Organizujete výstavu? Na čo nesmiete zabudnúť?

Či už sa chcete pustiť do vystavovania vlastných výrobkov, obrazov či fotografií, alebo organizujete výstavu iných autorov, čaká vás množstvo organizačných prác. Bohužiaľ často nestačí len umiestniť do priestoru presklenej výstavnej vitríny a vytlačiť plagáty, aj keď to je samozrejme dobrý základ.

Výber a zariadenie miesta

Uistite sa, že miesto, ktoré ste vybrali, má k dispozícii vitríny, alebo či si budete musieť zaobstarať svoje. Pokiaľ je to vaša prvá výstava, je vhodné zvoliť miesto, kde už nejaké výstavy prebehli, či už vnútorné alebo vonkajšie. Môžete osloviť napríklad správcu parku, obchodné centrum alebo napríklad miestnu školu. Pokiaľ volíte vnútorné priestory, budete musieť riešiť osvetlenie. Najideálnejšie je bodové osvetlenie, ktoré môžete natočiť podľa potreby. Väčšinou sa ale budete musieť uspokojiť s osvetlením, aké ponúka priestory, kde hodláte vystavovať, alebo si priniesť svoje vlastné svetlá.

Rozvrhnutie výstavy je dôležité

Vopred by ste mali mať rozmyslenú tému a aspoň približné rozvrhnutie vystavovaných kúskov. Je dobré si pripraviť aj popisky jednotlivých predmetov alebo obrazov. Na popisku môže stáť pokojne len meno autora a názov diela, ale neuškodí ani zaujímavý popis toho, ako predmet vznikal. Dôsledné označenie predmetov uľahčí návštevníkom poskytnutie spätnej väzby. Nechajte si dostatok času na samotnú inštaláciu výstavy. Najprv umyte a vyleštite vitríny, aby na nich neboli odtlačky prstov. Umiestnite do nich predmety a po každej naukladanej vitríne si nechajte odstup, aby ste zhodnotili výsledný efekt. Ak budete vešať obrazy alebo fotografie na stenu, vezmite si na pomoc vodováhu.

Dajte o sebe vedieť

O výstave samozrejme musíte dať vedieť verejnosti. Plagáty a pozvánky zhotovte a vylepte či rozošlite s dostatočným predstihom. Dobrým médiom na rozšírenie povedomia sú sociálne siete a webové stránky. Je dobré na výstavu prichystať ešte pár drobností, ktoré síce nie sú nevyhnutné, ale určite potešia. Pripravte informačné tabule s pár slovami o autoroch a návštevnú knihu s perom.

Publikované: 30. 08. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Alena Hrušková