Ako si vybrať krovinorez?

Ak máte s kosením svoje skúsenosti, určite uznáte, že bez krovinorezu to niekedy nejde. Či už treba pokosiť ťažko prístupné miesta, nerovné plochy, prípadne hustý porast. V takých chvíľach je krovinorez neoceniteľným pomocníkom.

Výber krovinorezu v troch krokoch

Ak ešte krovinorez nemáte a čaká vás jeho kúpa, poradíme vám, ako si vybrať čo najlepšie.

1. Krovinorezy podľa pohonu

Tu máte na výber z troch možností. Akumulátorový, elektrický alebo benzínový krovinorez. Akumulátorový je tichý a nemusíte ho pripájať k elektrickej sieti. Takže sa s ním dostanete naozaj všade. Nevýhodou je možno nižší výkon a nutnosť dobíjania batérie. Elektrické krovinorezy sú využívané hlavne na malých plochách v záhrade. Takýto typ je nenáročný na údržbu, ľahký a dobre sa s ním pracuje. Ste však obmedzovaný káblom. Pri pozemkoch s malou výmerou to však nie je problém. Napokon je tu obľúbený benzínový krovinorez, ktorý zvládne aj väčšie plochy, či hustejšie a hrubšie porasty.

2. Krovinorezy podľa výkonu

Najprv premýšľajte o tom, kde a ako budete krovinorez používať. Až potom pristúpte k jeho kúpe. Veľa vám napovie jeho výkon. Aké sú možnosti?

  • Výkon do 1kW – pre malé plochy, bežné základné použitie krovinorezu
  • Výkon od 1 do 3kW – asi najpoužívanejšie krovinorezy, ideálne aj do hustejšieho porastu
  • Výkon nad 3kW – profesionálne modely, využiteľné aj na drevnaté porasty

3. Ďalšie parametre krovinorezu

Čo ešte zohľadniť pri výbere krovinorezu?

- Záber – ak ho budete používať na veľké plochy, vezmite si krovinorez s väčším záberom. Ušetrí vám čas aj námahu. Krovinorez s menším záberom je skvelý na orezávanie porastu pri chodníkoch, či plotoch.

- Hmotnosť krovinorezu – čím ťažší, tým náročnejšia práca, no aj profesionálnejší výkon. Tie najvýkonnejšie stroje môžu vážiť aj 10kg. Bežné krovinorezy vážia cca 3,5 kg a viac.

- Rukoväť – lepšie sa pracuje s riadidlovou rukoväťou, avšak takýto krovinorez je menej skladný. Naopak, krovinorez s madlom je ľahší a lepšie sa skladuje, no ťažšie ovláda.

Krovinorezy teda vyberajte najmä podľa plochy a typu porastu, ktorý budete kosiť najčastejšie.  

Publikované: 02. 11. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Vlastimil Kučera