Ako zabezpečiť garáž?

Vlámanie do garáže už niekoľko rokov obsadzuje prvé priečky trestných činov tohto druhu. Preto stojí za to garáž poriadne zabezpečiť. Zvlášť, keď obyčajné dvere sú zlodeji schopní prekonať v priebehu niekoľkých sekúnd.

Niektoré drobné zlodeja môžu odradiť masívne visiace zámky, ktoré dopĺňajú klasický zámok vo dverách. Ešte lepšie je nechať na dvere nainštalovať bezpečnostné vložky alebo rovno bezpečnostné mreže (na dvere rolovacie a do okienok pevné). A čo ešte môžete urobiť pre väčšiu bezpečnosť?

Pár tipov proti zlodejom

Zlodeji najčastejšie pracujú v noci. Prácu im o dosť sťažíte, pokiaľ okolo garáže nainštalujete osvetlenie s čidlom pohybu. Vytvoríte tak psychologickú bariéru, ktorá mnohé nenechavé ruky odradí.

Pracujete na niečom v garáži a potrebujete si na chvíľu odbehnúť? Možno si hovoríte, že sa nič nestane, keď za bieleho dňa necháte na pár minút otvorenú garáž. Lenže pre tipárov je to príležitosť, ako si vyhliadnuť garáž s najväčšími cennosťami. Zatvárajte preto garáž zakaždým, keď ju opúšťate.

Ak sa zlodeji rozhodnú, že vaša garáž stojí za vlámaniu, najskôr budú váš dom najskôr niekoľko dní až týždňov obchádzať. Zistí tak, koľko vás doma býva, kedy doma nikto nie je a aké sú vaše pravidelné rituály. Aj tak obyčajnou vecou ako sú rolety, závesy alebo zatemňovacie fólie im plány môžete prekaziť.

Nezabúdajte na detaily

Ani ten najlepší bezpečnostný zámok vašu garáž neuchráni, pokiaľ budú dvere uchytené v nezabezpečených zárubniach. Uchytenie by malo byť ideálne zaliate betónom alebo zabezpečené silnými skrutkami.

Mechanické zabezpečenie dverí je nutné pravidelne kontrolovať. Pri motorovom zatváraní prejdite posúvací mechanizmus, uzamykacie lanko a jeho upevnenie. U kovových súčastí skontrolujte, či nepodliehajú korózii.

V neposlednom rade si v garáži urobte poriadok a tie najcennejšie veci alebo najdrahšie náradie uzavrite do uzamykateľných skríň, safety boxov so zemným ukotvením alebo priamo do trezorov. Pneumatiky, bicykle, kolobežky a väčšie náradie pripevnite reťazou.

Publikované: 29. 09. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková