Viete, čo všetko pokrýva povinné zmluvné poistenie?

PZP, teda povinné zmluvné poistenie je povinná výbava pre každé auto, ale aj motorku. Jeho krytie sa využíva v prípade dopravnej nehody, ak niekomu spôsobíte škodu. Čo všetko pokryje zmluvné poistenie? Oplatí sa uzavrieť aj havarijné poistenie alebo stačia pripoistenia k PZP?

Základné povinné zmluvné poistenie

Základné PZP poistenie kryje škody spôsobené pri poistnej udalosti, napríklad dopravnej nehode, ktoré spôsobíte vy niekomu inému. To znamená, že pokiaľ niekomu spôsobíte škodu, poisťovňa by ju mala poškodenému uhradiť. Akú časť kryje poisťovňa závisí aj od zmluvy, ktorá je uzavretá. Je totiž možné uzavrieť zmluvy so spoluúčasťou aj bez nej.

Ak uzavriete zmluvu so spoluúčasťou, určitú časť škody zaplatíte vy, napríklad 5 – 10 %.Výhodou takejto zmluvy je, že platíte nižšiu poistku, ale v prípade poistnej udalosti budete musieť platiť aj zo svojho. Poistka kryje škody na zdraví a usmrtení osôb, náklady na poškodení, zničení a odcudzení, náklady na právne zastupovanie či ušlý zisk.  

Pripoistenie alebo havarijná poistka

Ak chcete vedieť, koľko vás bude stáť poistenie auta, pomôže jednoduchá PZP kalkulačka. Cena základnej poistky môže byť veľmi priaznivá, ale nemusí kryť to, čo by ste potrebovali. Pripoistenia k PZP môžu do určitej miery kryť aj vaše škody, napríklad pri strete so zverou, v prípade živelnej udalosti, úrazu vodiča aj posádky a podobne.

Pripoistenie k PZP je vhodné najmä pre staršie autá, pri ktorých je havarijné poistenie príliš drahé a majiteľ ho nechce uzatvárať. Vďaka pripoisteniu je možné získať aspoň čiastočné výhody havarijného poistenia za nižšie ceny, resp. si vybrať, čo si chcete pripoistiť. Havarijne poistenie sa však oplatí pri nových autách.

Ak je auto na lízing, je dokonca povinné, pretože do splatenia je v podstate majetkom lízingovej spoločnosti. Havarijné poistenie kryje okrem iného aj škody pri nehode, ktorú ste spôsobili vy, krádež vozidla alebo vandalizmus.  

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Biznis a peniaze

Autor: Dagmar Bělohlávková