Minimalistický štýl: Čo by ste o ňom mali vedieť?

Viac je vlastne menej.” Týmto heslom sa riadi minimalistický štýl, ktorý do popredia stavia čisté línie a jednoduchosť. Minimalizmus je koncept, ktorý akokoľvek jednoduchý sa môže javiť, je v skutočnosti pomerne náročný. Interiér musí byť zariadený tak, aby nepôsobil chladne a “neobyvateľne”. Čím sa teda vyznačuje minimalistický štýl a ako ho zakomponujete do miestností vo svojom dome či byte?

Funkcionalita a detaily

Minimalistický štýl je o detailoch. Výhľad z okna môže byť dôležitejší ako kadejaká dekorácia. To je, samozrejme, spojené aj s funkcionalitou. Ak chcete, aby vaša domácnosť hrala v štýle minimalizmu, musíte z interiéru vyhodiť všetky zbytočnosti. Svoje miesto si získajú iba také kúsky, ktoré sú funkčné a majú pridanú hodnotu. Do jedálne patria stoličky a stôl, do obývačky sedačka, kreslá, konferečný stôl a kozub na zahriatie. Všetko zariadenie má svoju funkciu.

Čo všetko vlastne nepotrebujeme

Ak sa na chvíľku zamyslíte, bez koľkých vecí by ste vlastne dokázali žiť. No a presne o tom je minimalizmus, ktorý hovorí, že človek mnohé dekorácie, nábytky a ďalšie kúsky vlastne k životu vôbec nepotrebuje. Aj preto by ste si pri zariaďovaní interiéru mali položiť otázky typu: “Koľko stoličiek vlastne potrebujem? A čo obrazy? Zavesiť na stenu jeden alebo žiaden?”

Materiály, textúry a farby

Textúry a farby by spolu mali žiť v symbióze. Pre minimalistický štýl sú typické prírodné odtiene. Všetko by malo pôsobiť jednoducho, no nie nudne. Čo sa týka materiálov, vhodné je drevo, no tiež kov či čalúnenie. Z podlahových krytín môžete voliť drevené podlahy, laminátové podlahy, no tiež dlažby či koberce nekomplikovaných dizajnov.

Interiér nesmie pôsobiť chladne

Pri zariaďovaní interiéru musíte myslieť na to, že miestnosti nesmú pôsobiť chladne. Ide zároveň o najväčšiu výzvu - usporiadať a vybrať všetko tak, aby pôsobilo teplým dojmom. Dynamickú atmosféru vytvoríte tak, že skombinujete hneď niekoľko odtieňov z monochromatickej palety farieb.

Publikované: 24. 06. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková