Imunita dostáva na jeseň zabrať. Ako posilniť obranyschopnosť?

V lete sme si od viróz oddýchli, avšak s príchodom jesenných mesiacov je organizmus oveľa zraniteľnejší. A to nielen v súvislosti s koronavírusom. Nemali by sme zabúdať ani na ostatné respiračné či iné ochorenia – a snažiť sa o celkové posilnenie imunity. Základným kameňom je zdravá životospráva, dostatok vitamínov a vyvážená črevná mikroflóra. Aké konkrétne kroky môžete podniknúť, aby ste si najfarebnejšie obdobie v roku užili s úsmevom na perách a nemuseli tráviť čas v posteli s hrnčekom horúceho čaju?

V centre pozornosti je vitamín C

„Zázračné céčko“, to je vitamín C, ktorý je pre správne fungovanie ľudského organizmu nepostrádateľný. Optimálna denná dávka je 200 mg, v priebehu chladnejšej časti roka ju však môžete aj zdvojnásobiť. Pokiaľ ovociu a zelenine s obsahom kyseliny askorbovej príliš nedáte, siahnite po kvalitnom doplnkov stravy.

Dajte šancu biopotravinám

Vynikajúcou voľbou sú aj potraviny v bio kvalite. Široké spektrum orieškov, semienok a ďalších produktov nájdete v eshope Countrylife. O nákupe vám viac prezradí táto Countrylife recenzia. Autor recenzie Radek má s Countrylife skúsenosť a podelil sa o všetky detaily vrátane priebehu objednávky.

Pochutnajte si na kvasených potravinách

Prečo by mali byť fermentované (kvasené) potraviny neoddeliteľnou súčasťou kúry na posilnenie imunity? Sú v nich obsiahnuté probiotiká, ktoré zlepšujú stav mikroflóry – a tie majú pozitívny vplyv na tvorbu bielych krviniek. A to nie je všetko, kvasená strava podporuje tvorbu serotonínu, čo je hormón zodpovedný za psychickú pohodu.

Odpočinok aj pohyb

Spánkový deficit musíte na jeseň dohnať - a rozhodne ďalej neprehlbovať. Počas spánku sa vytvárajú nové imunitné bunky a „nabíja“ sa tie existujúce. Výdatný spánok je preto rovnako dôležitý ako pohyb, v rámci ktorého sa zase vyplavujú škodliviny. Blahodarný vplyv na imunitu má aj abstinencia. Ak obmedzíte alkohol na minimum, organizmus vám za to poďakuje. A samozrejme aj za to, keď zlomíte poslednú cigaretu. Fajčenie výrazne znižuje obranyschopnosť a vytvára príhodné podmienky pre rozvoj závažných ochorení.

Publikované: 23. 10. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Alena Hrušková