Praskliny na stene? Žiadny problém

V starších domoch aj novostavbách sa môže stať, že sa na stenách či podlahe objavia praskliny. V takomto prípade je potrebné siahnuť po produktoch na ich vyplnenie. Tieto produkty využijete aj pri stavbe či úprave interiéru.

Tesniace tmely

Tmel sa používa na vyplnenie rôznych typov prasklín a škár. Využijete ho v starších stavbách aj novostavbách. Praktické balenie tmelu v plastovej tube použijete pomocou aplikačnej pištole. Pred použitím je potrebné pripraviť si podklad. Musí byť suchý, zabavený mastnoty a nečistôt. Ak je povrch napadnutý plesňami, je potrebné ich najskôr odstrániť.

Ako na nanášanie tmelu

Aplikačnú špičku si zrežte na hrúbku tmelenej vrstvy. Naskrutkujete ju na tubu tmelu a vložíte do aplikačnej pištole. Potom na pripravený povrch nanesiete požadované množstvo tesniaceho tmelu. Tmel dávkujte rovnomerne. Pri nanášaní je potrebné naniesť o niečo viac tmelu, aby po jeho vyhladení vznikla rovnomerná vrstva.

Vyberajte kvalitu

Pre vašu stavbu vyberajte kvalitný tesniaci tmel. Na trhu nájdete silikónové, akrylové aj polyuretánové tmely. Kupujte podľa podkladu, na ktorý je určený. Vyberať môžete aj podľa farby. Kvalitný tmel vyplní prasklinu a zabráni zatekaniu. Je pružný a dobre tesní. Využijete ho na horizontálnych aj zvislých plochách. Niektoré polyuretánové tmely využijete tiež na lepenie mnohých materiálov.

Cementové škárovačky

Cementové škárovačky odolajú vode, zmenám teploty a záťaži. Vyberajte cementové škárovačky so zložením, ktoré zabezpečí dlhú životnosť a odolnosť voči vode. Kvalitné škárovacie hmoty vytvoria hladký kompaktný povrch bez trhlín. Povrch sa neodiera a neobrusuje. Výhodou je tiež odolnosť voči mrazu a pevnosť voči tlaku aj ťahu. Škárovacie hmoty využijete na škárovanie keramických obkladov v interiéri aj exteriéri. Môžete vyberať aj podľa vašich špecifických požiadaviek na farbu.

Publikované: 20. 12. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková