Nástroje (nielen) pre domácich kutilov

V dielni domáceho kutila niektoré nástroje jednoducho nesmú chýbať. A využívajú sa aj pri iných prácach. Aby ste na nákupoch na nič nezabudli, poradíme vám, čo všetko budete vo vašej domácej dielni potrebovať.

Zariaďujeme domácu dielňu

Každý z nás musí z času načas doma niečo opraviť. Niektorí z nás sa však rôznym opravám či vylepšeniam v domácnosti venujú ako svojmu koníčku. Renovovať nábytok, vymeniť vodovodnú batériu či zájsť pomôcť s opravami k susedom však môžete len vtedy, ak máte potrebné nástroje. Základom sú skrutkovače, kliešte, kladivo, imbusové a vidlicové kľúče. Tieto nástroje občas potrebuje doma každý. Pre tých, ktorí by chceli zájsť ďalej, sú tu aj ďalšie tipy:
  • Pre lepší prístup na vyššie položené miesta budete potrebovať rebrík. Ak si vyberiete jednoduchý model z hliníka či iného ľahkého materiálu, rada ho využije aj vaša partnerka — napríklad na ukladanie vecí na najvyššie poličky šatníka. Ak máte rodinný dom, nezabudnite aj na väčší rebrík na čistenie odkvapov a podobné práce.
  • Príklepová vŕtačka — tento nástroj využijete na vešanie poličiek ale aj obrazov. K príklepovej vŕtačke patrí, samozrejme, aj sada vrtákov.
  • Ak budete chcieť opravovať či dokonca vyrábať nábytok, využijete tiež vŕtačku na vŕtanie do dreva. K vŕtačke si môžete kúpiť sady vrtákov rôznej veľkosti.
  • Vodováha — pre dokonalosť rovnováhy si zakúpte aj tento nástroj. Nechcete predsa, aby ste poličku na stenu zavesili nakrivo.
  • Uťahovanie skrutiek vám uľahčí akumulátorová uťahovačka.
  • Pri úpravách v domácnosti iste využijete aj set štetcov na farby či lakovanie.

Nástroje na opracovanie kovov a plastov

Pri rôznych opravách budete občas musieť opracovať aj kov alebo plast. Na plastových dieloch môžete napríklad nájsť pretoky alebo iné nepresnosti z výroby. Aby ste ich mohli odstrániť, budete potrebovať vhodné nástroje, ako sú čepele a skalpely na plasty, otočné nože alebo škrabáky. Výbornú kvalitu a široký sortiment ponúkajú škrabáky NOGA. Skladajú z držiaka a vymeniteľného noža. Materiál čepele si môžete vybrať. Na mäkšie materiály, akým je plast, sú vhodné keramické čepele. Na kov sa používa oceľ s obsahom kobaltu a tvrdokov. Pri kúpe si môžete vybrať škrabáky pre väčší záber, trojhranné a vnútorné škrabáky, jemnejšie alebo obojstranné škrabáky, záhlbníky a mnoho iného.

Publikované: 30. 06. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková