Čo vám nesmie chýbať na motorke

Motorky sú vášeň, ale myslieť treba aj na pohodlie a bezpečnosť. K tomu patrí samozrejme prilba a kvalitné oblečenie, moto rukavice aj čižmy na motorku. Čo všetko potrebujete a ako sa zorientovať v ponuke?

Prilba na motorku

Vybrať si môžete z niekoľkých typov - integrálne, otvorené, odklápacie alebo enduro. Otvorené prilby sú vhodnejšie na jazdenie po meste. Enduro prilba je určená na motocross a jazdenie v teréne. Najbezpečnejšia je integrálna prilba, ale jej prednú časť nie je možné odklápať. Za zlatú strednú cestu možno považovať odklápaciu prilbu, ktorá je oveľa bezpečnejšia ako otvorená a zároveň sa dá predná časť odklopiť.

Čižmy na motorku

Aj čižmy by mali byť prispôsobené typu motorky, a teda aj štýlu jazdy. Na športové čižmy na motorku sú kladené iné požiadavky ako na turistické alebo motocrossové. Cestné a turistické moto čižmy sú vhodné aj na bežné nosenie, teda v nich zvládnete prejsť aj niekoľko kilometrov peši. Pri športových čižmách sa zasa kladie dôraz na nízku hmotnosť a odolnosť, ako aj na ochranu holene a členku. Chopper obuv je o štýle, ale tiež o funkčnosti. Najčastejšie sa vyrábajú z kože a sú nepremokavé. Obuv na motocross by mala mať výstuž, aby boli chránené prsty a päta. Tiež zabraňuje ohýbaniu a rotácii nohy, ktorá je neprirodzená.

Moto rukavice

Nové rukavice na motorku sú rozumnou investíciou a to bez ohľadu na to, akú motorku máte. Vo výbave by ste mali mať minimálne dvoje, a to na leto a na zimu. Samozrejme zohľadniť treba aj štýl jazdy a potrebu ochranných prvkov. Kvalitné rukavice chránia dlane, chrbát ruky, kĺby aj zápästie. Rukavice sú spravidla buď kožené, alebo sa vyrábajú z kombinácie kože, textilu a nepremokavých materiálov. Dôležité je aj to, aby bol materiál priedušný. Nepodceňujte ani výber správnej veľkosti, aby ste mali komfort a nemali problémy s manipuláciou pri riadení.

Publikované: 31. 01. 2021

Kategória: Auto/moto

Autor: Alena Hrušková