3 spôsoby, ako ušetriť za vykurovanie

Kúrenie je často najvyššou finančnou položkou v rodinnom rozpočte. Ako to však urobiť, aby ste doma netrpeli zimou a napriek tomu vás kúrenie nezruinovalo? Inšpirujte sa efektívnym riešením a urobte kroky pre to, aby ste vykurovali efektívne.

1) Zabráňte únikom tepla

Ak máte pocit, že doma neustále kúrite, napriek tomu nemáte požadovanú teplotu a cítite, že máte doma zimu, mali by ste skontrolovať úniky tepla. Inak je to samozrejme v staršom dome, inak v byte a inak v stavbách, ktoré berú ohľad na nízku energetickú náročnosť. Pri bývaní v staršom dome sa zaujímajte o možnosti rekonštrukcie, spolu s výmenou starých drevených okien za plastové, prípadne chcite dom zatepliť. Pokiaľ máte byt v prenájme, spýtajte sa na možnosti jeho zateplenie majiteľa, skúste opäť vymeniť aj staré okná, cez ktoré často ťahá. Niekedy môže teplo unikať tiež vstupnými dverami, hlavne v prípade, že sú už staršie a netesnia. U francúzskych okien si dajte pozor na ich kvalitné prevedenie, pretože týmto veľkým priestorom často teplo uniká. Myslite tiež na závesy, prípadne rolety.

2) Vyberte si šikovný spôsob kúrenia

Je na vás, aký spôsob kúrenia si vyberiete. Vykurovať môžete pomocou elektriny, plynu alebo kúrenie drevom, prípadne drevenými briketami a peletami. Posledný spôsob kúrenia sa vám finančne oplatí najviac. Navyše nebudete musieť riešiť fyzicky náročnú prácu s drevom, dostatočné priestory pre jeho uloženie a následnú náročnú manipuláciu. Bukové drevené brikety vám zaistia dostatok tepla, ktoré môžete nechať prúdiť do celého domu alebo bytu. Vyskúšajte tiež nočné drevené brikety, ktoré vám uľahčia kúrenie v noci. Nebudete musieť vstávať z postele a prikladať, brikety majú dlhú výhrevnosť a zaistia vám teplo po celý deň aj noc.

3) Naučte sa šetriť za energie

Ak nie ste doma, tak nemajte kúrenie nastavené naplno. Nerobte však ani tú chybu, že kúrenie stiahnete úplne. Po príchode by ste museli vykurovať znova celý dom alebo byt a vôbec by ste neušetrili. Ideálna je zlatá stredná cesta a kúrenie nastavené na primeranú teplotu, ktorá nie je ani nízka ani vysoká. Napríklad na spanie sa odporúča teplota okolo 18 ° C, na bežnú prevádzku a fungovanie v dome je vhodné mať nastavenú teplotu okolo 22 ° C. Okrem úspory za kúrenie môžete ušetriť peniaze z rodinného rozpočtu aj ďalšími spôsobmi. Medzi také patrí napríklad používanie sprchy namiesto vane. Vaňu si doprajte napríklad len raz alebo dvakrát týždenne.

Publikované: 26. 02. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková