3 tipy na úsporné a ekologické vykurovanie

Príchod jesenných a zimných mesiacov je čas, kedy sa snažíme udržať teplo v domovoch čo najdlhšie. Každý sa snaží nájsť ekonomicky najvýhodnejší spôsob vykurovania, avšak do popredia sa čoraz viac dostávajú aj ekologické alternatívy.

Aké ekologické spôsoby vykurovania by ste mali zvážiť?

1. Brikety a pelety – odpad, s ktorým ušetríte

Biomasa vzniká hlavne ako odpad pri priemyselnej, lesníckej, stavebnej alebo poľnohospodárskej výrobe. Drevný odpad sa lisuje a následne briketuje alebo peletuje, čoho výsledným produktom sú napríklad bukové brikety, pelety a1 alebo nočné brikety. Vďaka svojim nízkym nákladom a jednoduchosťou skladovania ich považujeme za ekologicky výhodné palivo. Vysoká hustota zlisovanej odpadovej biomasy navyše zaručuje dobrú výhrevnosť, pričom na výrobu tepla sa spotrebuje menej paliva. Investície do tejto alternatívy vykurovania sa vrátia niekoľkonásobne.

2. Tepelné čerpadlá – využitie prírodných zdrojov energie

Medzi ekologické varianty vykurovania domovov patria jednoznačne tepelné čerpadlá. Na základe efektívneho princípu získavania tepla sú skvelým riešením pre domácnosti. Tepelné čerpadlo absorbuje teplo zo vzduchu, zeme alebo vody a následne ho prevádza na vyššiu teplotnú hladinu. Stáva sa plynom, ktorý je stlačený cez kompresor. Teplo z tohto plynu sa odovzdáva do vody, ktorá prúdi okolo nášho vykurovacieho systému. Tepelné čerpadlá dokážu zefektívniť úsporu energie.

3. Solárna energia – slnkom ohriatý domov

Slnečné lúče dokážu ušetriť peniaze ale aj znížiť vašu uhlíkovú stopu. Solárne panely vďaka inováciám vyrábajú energiu, aj keď počasie nie je také jasné. Nevýhodou je náročnosť na svetlo v zime, kedy je potreba tepla najvyššia. V tomto prípade je vhodné zvážiť kombináciu niekoľkých tepelných zdrojov. Pri výbere vykurovacieho systému dnes už nie je nutné klásť dôraz len na peňažnú stránku, ale aj na dopady na životné prostredie. Úvodné investície, ktoré udržateľné riešenia vyžadujú, sa po rokoch efektívneho využívania vrátia.

Publikované: 01. 12. 2021

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková