Psychológia farieb: Ako si zariadiť interiér?

Začínate s rekonštrukciou a premýšľate o farbách, ktoré je ideálne do interiéru zapasovať? Každá farba má niečo do seba, je špecifická a vyvoláva určité emócie a pocity. Čo jednotlivé farby vyjadrujú a do akých miestností v dome sa hodia?

Aký význam majú jednotlivé farby?

Zelená farba

Ide o harmonickú farbu, ktorá má upokojujúce účinky. Do interiéru ju môžete zapasovať prostredníctvom dekorácií, obrazov či tapiet. Ovplyvňuje pozitívne ľudskú myseľ, radí sa medzi relaxačné farby a podľa niektorých výskumov tiež podporuje plodnosť. Je skvelou voľbou do spálne, no tiež obývacej izby či kuchyne, do ktorej vnesie príjemného ducha.

Modrá farba

Modrá pôsobí upokojujúco, znižuje krvný tlak a spomaľuje dych. Farba tiež podporuje sústredenie. Je skvelou voľbou do spálne, no tiež do pracovne.

Oranžová farba

Oranžová je farbou veselosti, podporuje tvorivosť a kreativitu, preto sa hodí do miestností ako je napríklad detská izba alebo pracovňa.

Červená farba

Ide o vášnivú farbu, ktorá vyvoláva silné emócie. Podporuje v ľuďoch túžbu, vášeň, no tiež agresivitu. Hodí sa do spálne, hoci iba v malom a rozumnom množstve. Ak sa totiž rozhodnete celú stenu vymaľovať na ohnivú červenú, môže na vás pôsobiť príliš rušivo. Preto sa červená odporúča do izby zakomponovať iba v podobe dekorácií. Je tiež vhodná do obývačky či do kuchyne, pretože podporuje chuť k jedlu.

Žltá farba

Žltá, nazývaná tiež farba optimizmu, je skvelou voľbou do spální aj detských izieb. V prípade, že je vaša spálňa situovaná na západ a vám sa tak ráno neujde veľa slnka, môže ho žltá farba nahradiť.

Biela farba

Biela je neutrálnou farbou, je symbolom čistoty a elegancie. Je považovaná za farbu slobody a nových začiatkov. Biela farba je vhodná do každej miestnosti. Jej výhodou je, že k nej môžete doladiť aj dekorácie extravagantnejších odtieňov. Pri výbere farby by ste nemali opomenúť ani to, ako ladí s podlahovou krytinou. K dreveným parketám voľte neutrálne farby, ako je biela alebo béžová, ku ktorým poľahky doladíte rôzne farebné dekorácie a textílie. K tmavším podlahovým krytinám - napríklad k vinylu alebo laminátovým podlahám voľte svetlé farby, k svetlým podlahovinám môžete dopasovať aj tmavší odtieň alebo odvážnejšiu farbu.

Publikované: 23. 02. 2020

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková