Prichádzate o peniaze? Máme pre vás tip, ako je ochrániť

Mať stovky tisíc na osobnom účte je síce frajerina, ale z praktického hľadiska to nemá žiadny zmysel. Postupom času totiž o vaše peniaze prídete. Inflácia je nepriateľ každého spotrebiteľa aj investora. Bez toho aby ste čokoľvek urobili, pripraví vás o časť vašich peňazí. Ako zabrániť tomu, aby vaše peniaze hodnotu nestrácali?

Nenechávajte peniaze na účte

V prvom kroku si budete musieť uvedomiť, že nechávať prebytočné peniaze na bankovom účte je nebezpečné. Nech urobíte čokoľvek, vždy o ne prídete. Môže za to inflácia, ktorá každoročne znižuje hodnotu vašich peňazí. To znamená, že za rovnaký obnos si v budúcom roku kúpite menej ako tento rok. Aby ste o svoje peniaze zbytočne neprichádzali, investujte do zlata. Možno ste niekde počuli, že investovať do zlata je v dnešnej dobe prežitok. Pokiaľ ste ale týmto zaručeným radám uverili, zrejme ste splakali nad prodělkem. Tento rok sa totiž cena za trójsku uncu zlata vyšplhala vyše dvetisíc dolárov. A okolo tejto hranice sa aj v posledných mesiacoch ustálila. Zlato teda stále patrí medzi kvalitné investície a výborný spôsob, ako vaše peniaze ochrániť.

Investujte do zlata

Otázkou ale zostáva, ako do zlata môžete investovať práve vy. Možností je hneď niekoľko. U brokerov môžete nakupovať virtuálne zlato, oveľa lepšie je ale jeho fyzická podoba. Za pár korún totiž zaobstaráte investičné zlaté mince, ktorých hodnota z roka na rok taktiež stúpa. U mincí je ale cenovka oveľa viac zviazaná so zberateľskou hodnotou daného predmetu. Úplnou istotu v podobe neustáleho rastu vám teda poskytnú len zlaté tehličky. Zlaté tehličky so slovenským pôvodom ale nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Ak teda chcete do zlatých tehličiek investovať, nezostáva vám nič iné, než nakupovať investičné zlato u etablovaných predajcov. Medzi tie patrí aj eshop www.slovenske-mince.sk. Obchod so sídlom na Dunajskej ulici 68 ponúka zlaté tehličky priamo z produkcie švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Vďaka tomu môže zaručiť pôvod aj rýdzosť zlata.

Publikované: 19. 11. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Biznis a peniaze

Autor: Alena Hrušková