Aj vaše auto môže mať „svieži“ dych, pokiaľ má dobrý DPF filter

Každý filter má nepríjemnú vlastnosť, v priebehu času je upchatý. V autách existuje niekoľko filtrov, no ten dieselový je viac špecifický. V rámci podmienok a noriem súčasnej legislatívy však musí byť jeho kvalita pravidelne sledovaná, aby auto neškodilo životnému prostrediu a teda aj nám samým. Kde nájsť tie najlepšie filtre, s ktorými máte 100 % istou?

Zariadenie, ktoré pomáha, no len keď je čisté

Všeobecne platí, že názov tohto zariadenia šoféri veľmi dobre poznajú. Ale nie všetkým musí byť tak dobre známe, čo je DPF filter. Je to systém, ktorý zadržiava sadze. Bol vynájdený v záujme ekológie, a teda spočiatku proti záujmom motoristov. Preto by bolo hlúpe povedať, že je to úplne zbytočná vec. Samozrejme, nie je to tak. Všeobecne platí, že jeho dobré funkcie sa po čase vytratia. Problémy začínajú, keď je filter upchaný sadzami, preto sa musí občas vyčistiť. A najlepšie od firmy a servisu, ktorý vám poskytne certifikáciu metrológie. Dá sa to viacerými spôsobmi, napríklad regeneráciou.

Čo je regenerácia?

Úspešná regenerácia DPF filtra je samočistiaci postup filtra. Vykonáva sa rôznymi spôsobmi, v závislosti od typu filtra a priamo z algoritmu štartovania regenerácie. Samočistiaca metóda je jednoduchá: všetko, čo sa usadilo vo filtračných kanáloch, je vypálené. Na to sa používa palivo, ktoré sa dodáva buď cez trysky motora, alebo cez samostatnú špeciálnu trysku. A podstatou je, že pri teplote 600-800 stupňov sa vyparujú sadze vo filtri. Ak si ho chcete nechať ale prečistiť priamo v servise, účinok je takmer 100 % a vy si môžete opäť dopriať spokojnosť z jazdy, ktorá bude pohodlná a menej škodlivá k životnému prostrediu. DPF filtre sú dôležitou súčasťou určitých značiek automobilov. Dodávajú im dobrý výkon, no žiaľ sa musia pravidelne čistiť. Ak vás na to upozorní kontrolka, viete, na koho sa môžete teraz obrátiť.

Publikované: 20. 05. 2018

Kategória: Auto/moto

Autor: Alena Hrušková