Zažite skutočné teplo domova vďaka krásnemu a praktickému krbu

Krby dokážu do slova a do písmena priniesť teplo domova na počkanie. Okrem toho, že vás oheň v ňom zahreje, ide aj o dizajnový a výrazný prvok interiéru. Ako vybrať ten správny krb a krbové náradie do domu, bytu alebo na chatu?

Murovaná klasika

Skôr ako začnete s výberom, rozhodnite sa, či bude pre vás lepší krb alebo krbová vložka. Klasický murovaný krb je jednoducho čarovný a to predovšetkým v zime. Nie je predsa nič lepšie, ako sa zababušiť do deky a zohriať sa pri ohni. Silnou stránkou je estetická stránka, naopak nevýhodou je, že narobí viac neporiadku. Okrem toho môže vzniknúť aj problém s umiestnením, pretože v blízkosti by nemali byť žiadne horľavé predmety a ideálna nie je ani drevená podlaha. Treba si uvedomiť, že v podstate ide o otvorený oheň. Ak máte vo svojom okolí známy predaj krbov, odborníci vám určite budú vedieť poradiť aj v tomto smere. Lacnejšou a na realizáciu nemej náročnou alternatívou je plynový krb, ktorý nepotrebuje komín ani čistenie od popola.

Krbové vložky

Krbové vložky sú uzatvorené dvierkami so sklom a tak odpadá problém s prášením a vylietavaním iskier. Riziko požiaru z iskier alebo vypadnutého uhlíka je tak výrazne nižšie. Navyše majú aj veľmi dobrú výhrevnosť a môžu mať teplovodný výmenník. Tým sa dá vyhriať nie len jedna miestnosť ale aj celý dom, čím ušetríte aj náklady za vykurovanie plynom alebo elektrickou energiou. Výhľad na oheň vám ale pravdepodobne pokazí začmudené sklo, ktoré je potrebné pravidelne umývať. Aj pri krbovej vložke teda využijete dobré krbové náradie na čistenie. Nech už sa rozhodnete pre krb alebo krbovú vložku, užívajte si pohodu, teplo a čaro, ktoré so sebou oheň prináša. Nikdy ale nezabúdajte na bezpečnosť, ktorá je prvoradá a oheň určite nenechávajte bez dozoru.

Publikované: 28. 07. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Alena Hrušková