Lepšia prevencia sexuálne prenosných infekcií a ochorení

Sexuálne prenosné infekcie sú choroby, ktoré sa šíria z jednej osoby na druhú hlavne pri pohlavnom styku. Príčinou môžu byť rôzne mikroorganizmy - baktérie, vírusy a prvoky. Väčšina pohlavne prenosných chorôb sa prenáša prostredníctvom všetkých foriem sexu a niektoré dokonca prostredníctvom bozkov, vzájomných pohladení a používania sexuálnych hračiek. Človek sa môže nakaziť bez ohľadu na pohlavie, rasu, sexuálnu orientáciu, sociálne postavenie a vek. Tieto choroby ovplyvňujú genitourinárny systém mužov a žien. Je však potrebné si uvedomiť, že tieto problémy sa neobmedzujú iba na túto oblasť. Infekcie ako syfilis, hepatitída, HIV / AIDS spôsobujú komplexné poškodenie tela. Dobrou prevenciou a spôsobom, ako negatívnym prejavom týchto ochorení predísť, môže byť aj pravidelná návšteva u dobrého urológa.

Ako sa vyhnúť možnej nákaze?

Dobrou prevenciou pred nechceným oplodnením partnerky mužom je vazektómia. Prevenciou proti šíreniu sexuálne prenosných infekcií, je nasledujúci zoznam opatrení.
  • Nevyhľadávajte príležitostné sexuálne vzťahy a majte intímny vzťah iba s jedným partnerom. Používajte kondóm na všetky typy sexuálneho styku. Toto vás ochráni pred väčšinou prenosných ochorení.
  • Ak vám bola diagnostikovaná pohlavná choroba, potom by mal byť váš partner liečený spolu s vami.
  • Vyvarujte sa samoliečby.

Čo robiť, ak máte podozrenie na infekciu?

Po stanovení diagnózy lekárom postupujte podľa všetkých jeho odporúčaní a podrobte sa úplnej liečbe, aj keď príznaky zmizli a cítite sa lepšie. Ak ste neukončili liečbu, môžu sa objaviť príznaky znova. Vylúčte pohlavný styk až do ukončenia liečby. Zoznámte so svojím lekárom aj sexuálneho partnera a dbajte na kontrolu nad liečbou spoločne. Aj zdanlivo malé ochorenie môže pri podcenení príznakov prerásť vo veľké ohrozenie vášho života.

Publikované: 28. 02. 2020

Kategória: Zdravie

Autor: Alena Hrušková